



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 75 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 110 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | OR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 5464
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20690
Ext.Price$0.20690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20690 | $0.20690 |
| 10 | $0.14192 | $1.41920 |
| 50 | $0.12413 | $6.20650 |
| 100 | $0.10857 | $10.85700 |
| 500 | $0.09490 | $47.45000 |
| 1000 | $0.09147 | $91.47000 |
| 3000 | $0.08560 | $256.80000 |
| 5000 | $0.08011 | $400.55000 |
